Pousada Magister
| Wi-Fi | 24-timmars tjänster 24-timmars reception | Simbassäng Utomhusbassäng |
| Luftkonditionering | Husdjur ej tillåtna Inga husdjur |
Hotellet Pousada Magister Petrópolis ligger i Petrópolis, mindre än 1 km från Petrópolis vaxkabinett. Det erbjuder en utomhuspool. Du kan också använda parkering på plats.
Detta hotell ligger inom 10 minuters promenad från centrum. Hotellet har ett läge i närheten av Palácio de Cristal. Gästerna kommer också att uppskatta närheten till Praca da Liberdade, som ligger mindre än 250 meter bort. Cirka 13 minuter till fots från Pousada Magister i Petrópolis hittar gästerna Santos Dumont's House Museum. Busshållplatsen Petropolitano Fc är belägen några meter bort från detta boende.
Vissa rum har minibar samt plattskärms-TV med satellitkanaler och flerkanals TV. Gästerna kan också använda en separat toalett och en dusch samt badlakan och handdukar.
En frukostbuffé serveras varje dag. Det här hotellet ligger bara 300 m från restaurangen Petiscaria Imperial.
- Lokala sevärdheter
- Lago Quitandinha3568 km
- Cachoeira dos treze3693 km
- Igreja Nossa Senhora da Ajuda2074 km
- Rampa de Voo Livre da Siméria4282 km
- Quadrangular Evangelic Church4291 km
- Laboratorio Nacional de Computacao Cientifica4014 km
- Aldeia Shopping4177 km
- Crémerie Park3625 km
- Flygplatser
- Galeao64 km
Bekvämligheter på boendet
Beskrivning
- Helt rökfritt
- Wi-Fi
- Parkering
- 24-timmars reception
- Inga husdjur
- Hiss
Aktiviteter och avkoppling
- Utomhusbassäng
- Trädgård
På rummet
- Luftkonditionering
- Uppvärmning
- Minibar
- Gratis toalettartiklar
- LCD-TV
- Radio väckarklocka
Hotellregler
Vanliga frågor
- 🌇
Hur lång tid tar det att ta sig till centrum från hotellet Pousada Magister?
Det tar 10 minuter till fots att komma från hotellet Pousada Magister till centrum. - 🚗
Kan jag parkera min bil i närheten av hotellet Pousada Magister?
Hotellet Pousada Magister erbjuder gästerna parkering. - ❓
Ingår frukost i priset under vår vistelse på hotellet Pousada Magister?
Ja, frukostbuffé ingår i vissa erbjudanden. Se till att bekräfta denna information med hotellet Pousada Magister. - 🕗
Vilken tid ska vi checka ut från vårt rum på hotellet Pousada Magister?
Gästerna på hotellet Pousada Magister måste checka ut vid 12:00. - 💵
Vad är priset för ett rum på minihotellet?
Det genomsnittliga priset för ett rum i minihotellet är 55$. För särskild information vänligen kontakta hotellets personal. - ❓
Vilken betalningsmetod erbjuds på detta hotell?
Gästerna på detta hotell kan betala med American Express, Mastercard och Visa samt andra betalningsmetoder. - 🚪
Vilka rumstyper finns tillgängliga på hotellet Pousada Magister?
Hotellet Pousada Magister erbjuder Standardrum med Queen size-säng, Rum med King size-säng och Lyxigt Trebäddsrum att välja mellan.